Niezależność, praca która daje satysfakcję , wyższe zarobki – z tym kojarzy się prowadzenie własnej firmy. Coraz więcej polskich kobiet działa w przestrzeni biznesu, pokazując światu swoje kompetencje i determinację w dążeniu do celu. W Słupsku przedsiębiorczynie otwarły Klub Przedsiębiorczych Kobiet.
Według danych z CEIDG w Polsce, z początku 2023 roku, ponad 0,94 miliona kobiet jest właścicielkami aktywnie działających jednoosobowych działalności gospodarczych. Mężczyzn prowadzących ten rodzaj mikro biznesu jest prawie dwa razy tyle, bo 1,8 miliona. W sumie, kobiety stanowią zatem ok. 34% wszystkich właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. Jeśli zaś przyjrzymy się zarządom spółek handlowych tradycyjnie rozumianym jako firmy, to kobiet biznesu jest 25%. Liczba kobiet
w zarządach polskich firm na I kwartał 2023 roku to 194 tysiące
w porównaniu do 586 tysięcy mężczyzn.
Przedsiębiorczość kobiet to ważne wyzwanie współczesnych społeczeństw, a jednocześnie złożone zjawisko.
Z jednej strony jest tu wyraźny kontekst ekonomiczny, a z drugiej podejmowanie działalności na własny rachunek przez kobiety i wchodzenie w rolę właścicielek firm jest mocno warunkowane kulturowo. Te kraje, które dają szansę wszystkim obywatelom, by ujawnili swoje możliwości, odnotowują szybki wzrost ekonomiczny. Zatem wykorzystanie potencjału przedsiębiorczości tkwiącego w kobietach to źródło wzrostu dobrobytu społeczeństw.
To, co pociąga kobiety do założenia własnej firmy, to przede wszystkim pragnienie niezależności. Samodzielne decydowanie o kierunku rozwoju, codziennych zadaniach i godzinach pracy pozwala pogodzić życie zawodowe z prywatnym, a wyższe zarobki dają możliwość realizowania swoich pasji poza godzinami pracy.
Monika Puławska, Agnieszka Dobosz, Aneta Matyjaszek i Magdalena Pietrzyk stworzyły Strefę Kobiet.
Słupski Klub Przedsiębiorczych Kobiet chce inspirować i zachęcać kobiety do rozwoju zawodowego i osobistego oraz do podejmowania nowych wyzwań w świecie biznesu. Zorganizowały miejsce do którego przedsiębiorczynie będą mogły przyjść porozmawiać, zaczerpnąć rady od mentorek biznesu, wziąć udział w szkoleniach.
Jak mówi jedna z założycielek: „Tutaj nie chodzi tylko o biznes. Chodzi o to, jak łączyć życie prywatne
z zawodowym, nie tracąc przy tym głowy. Chcemy pokazać, że można być super mamą, żoną i bizneswoman
w jednym.”
Patronatu i wsparcia słupskim przedsiębiorczyniom udzielili: Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupsk oraz Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa.