Ograniczamy zużycie plastiku. Czyli nowa opłata w handlu i gastronomii

24.01.2024

Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność
i napoje.


Zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia br. to jeden z rezultatów znowelizowanej
w 2023 r. ustawy obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Przypomnijmy – jej celem było wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania wybranych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym i wycofania niektórych produktów ze sprzedaży (dyrektywa single-use plastics – SUP).

Stawki opłaty za opakowania z tworzyw sztucznych zostały określone
w rozporządzeniu na poziomie 20 gr dla kubków na napoje oraz 25 gr dla pojemników na żywność.

Wprowadzone rozwiązanie ma na celu zachęcić konsumentów do rezygnacji
z nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań alternatywnych lub tych wielokrotnego użytku.

Zmiany czekają również przedsiębiorców

Dodatkowo kolejne rozporządzenie nakłada na przedsiębiorców obowiązki w zakresie gospodarowania niektórymi opadami oraz opłatę produktową. Ostatnie wspomniane rozporządzenie podaje stawki opłaty produktowej dla wybranych rodzajów opakowań, takich jak np.: opakowania
z aluminium (1,40 zł), opakowania z tworzyw sztucznych (2,70 zł), opakowania
z papieru i tektury (0,70 zł), opakowania ze szkła (0,30 zł) czy opakowania z drewna (0,30 zł). A także na butelki jednorazowego użytku, puszki metalowe czy szklane butelki wielokrotnego użytku.

Niestety planowany jest wzrost cen za każdy kilogram danego tworzywa w kolejnych latach. Wzrost kosztów dla przedsiębiorców oznacza zatem wzrost cen dla konsumentów. Możemy więc spodziewać się od nowego roku wzrostu cen wielu towarów wykonanych z tworzyw sztucznych, w tym także cen produktów wydawanych w opakowaniach jednorazowych.