Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 2026 roku – duże ułatwienie dla mikroprzedsiębiorców

11.04.2025

Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące naliczania składki zdrowotnej, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku. Zmiany te mają na celu odciążenie finansowe najmniejszych firm w Polsce – szczególnie jednoosobowych działalności gospodarczych. Nowy system obejmie około 2,5 miliona mikroprzedsiębiorców.

Co się zmienia?

Nowe przepisy wprowadzają dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej:

 🔹Część ryczałtowa – wynosi 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.

🔹Część procentowa – zależy od formy opodatkowania:

  • Skala podatkowa i podatek liniowy: składka 4,9% od dochodów przekraczających 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

  • Ryczałt ewidencjonowany: składka 3,5% od przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dodatkowe zmiany:

  • Przedsiębiorcy rozliczający się kartą podatkową zapłacą niższą składkę zdrowotną – będzie to 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (zamiast obecnych 100%).

  • podstawy składki zdrowotnej wyłączone zostaną dochody ze sprzedaży środków trwałych, co również wpłynie korzystnie na wysokość naliczanych składek.

  • Zostanie uchylona możliwość odliczania składek zdrowotnych w rozliczeniu podatkowym.

Co to oznacza w praktyce?

Dzięki nowym zasadom mniejsze firmy będą płacić sprawiedliwie naliczoną składkę, adekwatną do osiąganych dochodów i przychodów. To również większe szanse na rozwój, inwestycje i utrzymanie płynności finansowej.

📌 Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku – Naszym , zdaniem jest to krok w dobrą stronę zmierzający do poprawy sytuacji mikroprzedsiębiorców!